ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ ГЕПАТИТУ В

Кому необхідно вакцинуватися?

Рекомендується вакцинувати всіх новонароджених.



Вакцинація особливо рекомендується для населення з груп високого ризику зараження, таких як:

  1. Працівники охорони здоров'я, що контактують з хворими (стоматологи, хірурги, медичні сестри, персонал центрів служби крові та клінічних лабораторій, швидкої допомоги, допоміжний персонал, який займається прибиранням лікувальних установ);
  2. Патологоанатоми, судові медики, працівники моргів і похоронних служб;
  3. Студенти медичних інститутів та коледжів;
  4. Персонал, що працює з кров'ю і препаратами крові;
  5. Особи, що прямують до країн і регіони з високим рівнем захворюваності на гепатит В;
  6. Особи, що знаходяться в побутовому контакті з особами, інфікованими вірусом гепатиту В;
  7. Хворі, яким передбачається введення препаратів крові, проведення гемодіалізу, плазмаферезу; онкологічним пацієнтам, хворим на нефропатії, цироз печінки;
  8. Хворі перед плановими хірургічними втручаннями, які мають достатній час для того, щоб “спрацювала” вакцина (близько 3 місяців);
  9. Реципієнти органів і тканин;
  10. Хворі на гемофілію та інші особи, які систематично отримують переливання крові;
  11. Військовослужбовці;
  12. Ув'язнені, охоронці та інший персонал місць ув'язнення;
  13. Особи з ризиком сексуального зараження (наприклад, з безладним статевим життям, гомосексуалісти, особи секс-бізнесу, хворі на венеричні захворювання);
  14. Споживачі ін’єкційних наркотиків;
  15. Особи, які збираються зробити татуювання чи пірсинг.

Часті питання, пов'язані з вакцинацією:

Чи доцільно проводити вакцинацію проти гепатиту В інфікованій вірусом гепатиту В?

Доцільності в вакцинації зараженої людини немає, зараження вже відбулося.

Якщо щеплення буде зроблено людині, зараженої вірусом гепатиту В, то все рівно утворяться антитіла до вірусу, але цього буде недостатньо для остаточного позбавлення від вірусу.

Чи є необхідність прищеплювати вакциною проти вірусного гепатиту В невакцинованих осіб із сімейних вогнищ цієї інфекції?

Так, необхідно. Практичний досвід показує, що при отриманні повного курсу щеплень, як правило, жоден з членів сімей у домашніх осередках НЕ інфікується. Без щеплень зараження настає через 2-3 роки, навіть у дітей.

Чи є протипокази до вакцинації проти вірусного гепатиту В?

Протипоказами є підвищена чутливість до компонентів вакцини. Вакцинація протипоказана, як і у випадках використання інших вакцин, особам з важкими захворюваннями серцево-судинної системи і легень, декомпенсованим цирозом печінки і при ряді інших важких захворювань.

Чи мають значення терміни початку вакцинації для дітей раннього віку?

Так. Найкращі результати отримані при імунізації новонароджених в перші 12 годин після народження.

Чи сумісна вакцинація від гепатиту з іншими вакцинами?

Так, сумісна. Вакцина від гепатиту В - це рекомбінантний вакцина, переноситься добре і малореактогенна, тому можна починати прищеплювати і одну її (маючи на увазі, що повна вакцинація - це три дози) і також можливе одночасне проведення інших планових щеплень.

Яка тривалість поствакцинального імунітету після отримання повного курсу вакцинопрофілактики?

Дослідження, проведені в багатьох країнах світу, показали, що через 8-10 років після вакцинації у 50-85% щеплених осіб зберігаються захисні антитіла.

Чи може вакцина, хоча і в рідкісних випадках, при порушенні технології виготовлення бути джерелом зараження вірусним гепатитом В?

Ні, не може, тому що при виготовленні вакцини використовується тільки фрагмент вірусу гепатиту В - HВsAg, а не живий вірус.

Чи можна через вакцину заразитися іншою інфекцією?

Ні, заразитися іншою інфекцією через вакцину неможливо. Високий ступінь очищення вакцини і використання для її отримання культури дріжджів повністю виключає ризик зараження як інфекційними агентами крові, так і інфекційними агентами іншого походження.

Як попередити можливість зараження вірусом гепатиту В невакцинованих осіб при аварійних ситуаціях, коли відбулося потрапляння інфікованої крові або інших виділень хворого на пошкоджену шкіру або неушкоджені слизові оболонки?

Невакцинованим особам в той же день необхідно ввести вакцину проти вірусного гепатиту В разом зі специфічним імуноглобуліном. При цьому використовується прискорена схема вакцинації 0-1-2-12 місяців, краще з контролем за маркерами гепатиту. Специфічний імуноглобулін вводять в іншу частину тіла одночасно з першою дозою вакцини, але не пізніше 48 годин від початку щеплень.

Чи допоможуть щеплення інфікованим особам, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді хвороби?

У таких випадках вакцинація вже не може запобігти виникненню захворювання.

Як захистити від захворювання гепатитом В пацієнта, якому необхідне оперативне втручання і / або значне переливання препаратів крові?

У таких випадках рекомендується проводити екстрену профілактику вакциною проти гепатиту В за схемою 0-7-21 день з ревакцинацією через 12 місяців.



Вибір вакцин проти гепатиту В досить великий, найбільш часто використовуються вакцини Енджерікс В, Еувакс В, Ебербіовак, Шанвак.

Вакцинацію слід проводити в умовах лікувального закладу, після консультації лікаря.



РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВАКЦИНАЦІЇ ДЛЯ ХВОРИХ НА ГЕПАТИТ С

Якщо людина хвора одним видом гепатиту, це не означає, що він не може захворіти іншим. Люди, інфіковані вірусом гепатиту С, при контакті з хворими на гепатит А піддаються високому ризику захворіти блискавичним гепатитом, що приводить до швидкопрогресуючої загибелі печінки. Тому фахівці настійно рекомендують хворим на гепатит С зробити щеплення проти гепатитів А та В.

Вакцинацію можна провести однокомпонентними вакцинами - від гепатиту А і окремо від гепатиту В. Крім того, існує двокомпонентна вакцина від гепатитів А і В. Вакцина від гепатиту С поки не створена.