Вірусні гепатити - група вірусних захворювань, при яких уражається переважно печінка, проявляються найрізноманітнішими скаргами, найбільш часто - загальною слабкістю, відчуттям важкості в правому підребер'ї, іноді - жовтяницею.

Діагноз гепатиту встановлюється шляхом дослідження крові (печінкові проби, маркери гепатитів), УЗД органів черевної порожнини; при необхідності застосовуються комп'ютерна томографія, біопсія або еластографія печінки, ФіброТест.

Гепатит А є найбільш поширеним. Вважається, що до 40-45 річного віку більшість людей вже перехворіли на даний гепатит, переважно в легкій, безжовтяничній формі. Передача вірусу відбувається водним (некип'ячена вода), харчовим і контактно-побутовим шляхом. Вірусний гепатит А не має хронічного перебігу і в усіх хворих закінчується видужанням.

Вируси гепатитів В та С передаються статевим шляхом, при використанні нестерильного інструментарію (оперативні втручання, ін'єкції нестерильними шприцями, при нанесенні татуювань, пірсингу, проведенні манікюру, використанні в побуті загальних гострих предметів – ножиць, голок тощо), переливанні препаратів крові, від матері - плоду. Інфікуюча доза при гепатиті В вкрай мала і становить 0,000001 мл крові. При надзвичайній стійкості вірусу в навколишньому середовищі і вкрай низької інфікуючої дози створюються передумови для легкої передачі вірусу. У 30-35% дорослого населення виявляються антитіла до гепатиту В, що вказують про наявну або перенесену інфекцію. Найчастіше вірусні гепатити В та С виявляються випадково при дослідженні крові в зв'язку з різними причинами (вагітність, донорство, обстеження перед плановими оперативними втручаннями, обстеження призовників тощо).

Гепатит D є супутником вірусу гепатиту В, без якого він жити не може. Гепатит D значно ускладнює перебіг гепатиту В, частіше приводячи або до дуже важкого перебігу гострого захворювання або до швидкого розвитку цирозу/раку печінки при хронічній формі.

Гепатит E за шляхами передачі не відрізняється від гепатиту А, однак у вагітних і годуючих грудьми жінок може приймати важкий перебіг, з можливими летальними наслідками. Гепатит E може мати хронічний перебіг.