Дієта №5

Покази до застосування: Гострі гепатити в фазі одужання, хронічний гепатит та цироз печінки, запальні ураження жовчних шляхів (холецистит та ін.) поза загостренням, захворювання, які супроводжуються порушенням функції печінки і жовчних шляхів.

Цільове призначення: нормалізація порушених функцій печінки та жовчних шляхів, корекція холестерину і жирового обміну, накопичення глікогену в печінці, стимуляція жовчовиділення і рухової функції кишечника.

Загальна характеристика: Повноцінна з енергетичної цінності дієта з оптимальним вмістом білків, жирів і вуглеводів; виключення продуктів, багатих на пурини, азотисті речовини і холестерин, ефірні масла, продукти окислення жирів (акролеїну, альдегіди), що утворюються в процесі смаження. Раціон збагачується ліпотропними речовинами (холін, метіонін, лецитин) і містить значну кількість клітковини і рідини.

Енергетична цінність 10467-12142 кДж (2500-2900 ккал).

Хімічний склад, г: білків - 90-100 (60% тваринних), жирів - 80-100 (30% рослинних), вуглеводів - 350-400 (70-90 г цукру), хлориду натрію - 10, вільної рідини - 1,8-2,5 л.

Кулінарна обробка. Не дозволяється смажене.

Режим харчування. Їжу приймати 5 разів на добу в теплому вигляді.

Продукти і страви, які рекомендуються і виключаються.

1. Хліб і борошняні вироби. Рекомендуються: хліб пшеничний і житній вчорашньої випічки або підсушений. Виключаються: свіжий хліб, в підсмаженому вигляді, вироби із здобного тіста, торти з кремом.

2. М'ясо та птиця. Рекомендуються: нежирні сорти (яловичина, кролик, курка, індичка); відварні, запечені з попередніми відварюванням, шматком або рубані, нежирна шинка, докторська і дієтична ковбаси. Виключаються: жирні сорти м'яса, гусак, качка, дичина, мозок, печінка, нирки, консерви, копченості, смажені страви.

3. Риба. Рекомендується: нежирні сорти, шматком, відварна, запечена з попередніми відварюванням, заливна (на овочевому відварі), фарширована. Виключаються: жирні сорти, копчена, солона, консерви, ікра зерниста (осетрова, кети, севрюги).

4. Яйця. Рекомендується: омлет білковий запечений, не більше 1 жовтка в день в стравах. Виключається: зварені круто, смажені.

5. Молочні продукти. Рекомендуються: молоко, кефір, кисле молоко, сметана як заправка до страв, некислий сир і страви з нього (пудинг, запіканка, ліниві вареники), м'який сир. Виключаються: вершки, сир з підвищеною кислотністю.

6. Жири. Рекомендується масло вершкове в натуральному вигляді та олії: соняшникова, оливкова, кукурудзяна. Виключаються: топлене масло, свиняче, яловиче сало, маргарин, кулінарні жири.

7. Крупи, макаронні вироби і бобові. Рекомендується: крупи в повному асортименті (особливо вівсяна і гречана) у вигляді каш, запечених пудингів з додаванням сиру, моркви, сушених фруктів, плову з овочами або фруктами. Вермішель і локшина відварні. Виключаються: бобові.

8. Овочі. Рекомендуються: в сирому, відвареному, тушкованому і запеченому вигляді, цибуля після відварювання, некисла квашена капуста. Виключаються: редиска, редька, щавель, шпинат, ріпа, часник, мариновані овочі.

9. Супи. Рекомендуються: молочні, на овочевому відварі з крупами, вермішеллю, локшиною, фруктові, борщі і вегетаріанські супи. Борошно і овочі для заправки не підсмажують. Виключаються: на м'ясному і рибному бульйоні, грибному відварі, зелений борщ, окрошка.

10. Плоди, солодкі страви та солодощі. Рекомендується: фрукти і ягоди некислих сортів, компоти, киселі, желе, муси з них, цукор, мед, варення, цукерки не шоколадні, мармелад, пастила. Виключаються: кислі сорти плодів, шоколад, морозиво, вироби з кремом.

11. Соуси і прянощі. Рекомендується: молочні, сметанні, овочеві, фруктово-ягідні підливи. Борошно для соусу не підсмажують. Петрушка, кріп, кориця, ванілін. Виключаються: гострі, на м'ясному і грибному бульйонах, грибному відварі, перець, гірчиця, хрін.

12. Напої. Рекомендується: чай з лимоном, кава з молоком, овочеві, фруктові і ягідні соки, відвар шипшини. Виключаються: какао, холодні напої.