Гепатити та вагітність

Гепатити В і С передаються так званим «вертикальним» шляхом - від матері до дитині під час вагітності та при пологах. При належній медичній допомозі можна уникнути зараження немовля.

Якщо жінка інфікована вірусним гепатитом В або С, вагітність їй не протипоказана, після народження дитини необхідно провести вакцинацію проти вірусного гепатиту В у перші 12 годин з метою підвищення її ефективності.

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ ПРИ ВАГІТНОСТІ мають свою специфіку. У структурі вірусних гепатитів, що реєструються у вагітних жінок, від 40 до 70% складають гепатити, що передаються з кров'ю (гепатити В, С і D), що, можливо, пов'язано з більш частими медичними маніпуляціями.

Якщо жінці відомо (до вагітності) про те, що вона інфікована парентеральним гепатитом, необхідно контролювати біохімічні показники, виконати ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) для виявлення вірусної РНК або ДНК. У разі, якщо ПЛР позитивна, можливо, необхідним буде курс противірусного лікування до вагітності.

Вагітність і вірусний гепатит В

Чи існує ризик зараження дитини, якщо мати інфікована вірусом гепатиту В?

Та такий ризик існує. Зараження може відбуватися двома шляхами:

    • Внутрішньоутробно - вірус проникає через плацентарний бар'єр (з кров'ю) і відбувається інфікування плоду.
    • Зараження новонародженого від інфікованої матері під час пологів при проходженні дитини через пологові шляхи, внаслідок порушення цілісності шкіри новонародженого (садна, потертості) і їх контакт з кров'ю матері.

Можливо, відіграє роль і заковтування дитиною навколоплідних вод, що містять вірус. Частота передачі збудника новонародженому від інфікованої матері багато в чому залежить від активності вірусу і становить від 5-10 до 90%. Щоб оцінити ступінь активності вірусу, необхідно провести дослідження крові на HВеAg і ПЛР.

Як захистити новонароджену дитину від зараження парентеральними гепатитами?

При вірусному гепатиті В у матері, прогноз для дитини більш сприятливий, так як існують вакцини. Рекомендується в перші 12 годин щепити дитину. При відсутності вакцини в пологовому будинку, подбати про її придбання самостійно.

Від вірусного гепатиту С вакцини не існує.

У випадку зараження невакцинованих дітей, після пологів поступово формується хронічний вірусний гепатит В з високою ймовірністю розвитку цирозу печінки.

Чи небезпечне грудне вигодовування новонародженого щодо передачі вірусу гепатиту В з грудним молоком?

За сучасними науковими даними, матері, інфіковані вірусом гепатиту В, можуть годувати дітей грудьми, тому що не отримано доказів можливості інфікування немовлят через материнське молоко, мабуть, через незначний вміст вірусу в ньому. Тим більше це безпечно, якщо новонароджений вакцинований.

Однак травматизація сосків матері і контакт з її кров'ю цей ризик збільшує, особливо в тих ситуаціях, коли у матері спостерігається загострення захворювання в післяпологовий період. В даний час є єдиний надійний метод збереження здоров'я дитини - вакцинація відразу після пологів.

Вагітність і вірусний гепатит С

Поширеність антитіл до ВГС серед вагітних жінок становить від 0,5% до 2,4% в різних географічних зонах. Приблизно у 70% вагітних з позитивним тестом на антитіла до ВГС є ознаки розмноження вірусу (тобто у них визначається РНК ВГС методом ПЛР).

Існує два важливих аспекти цього захворювання у вагітних: 1) вплив на здоров'я матері; 2) ризик інфікування дитини.


Чи може дитина до пологів (у періоді вагітності) отримати вірус гепатиту С від матері?

Передача вірусу гепатиту С від матері дитині під час вагітності та пологах (вертикальний шлях) відбувається рідко.

Ймовірність інфікування плода становить приблизно 5%; це в 3,5 рази рідше, ніж при вірусному гепатиті В. При високому вмісті вірусу гепатиту С в крові у матері ризик зараження плода зростає.


Наскільки небезпечне грудне вигодовування новонародженого в плані передачі вірусу гепатиту С з грудним молоком?

Ризик передачі вірусу С від матері не значний і можна рекомендувати вигодовування дитини грудьми.


Якщо Ви інфіковані вірусом гепатиту С і плануєте вагітність, порадьтеся з лікарем щодо проведення противірусного лікування до вагітності.


Актуальну проблему представляє у вагітних гепатит Е. В цих випадках реєструється підвищена, в порівнянні з іншими гепатитами, частота важких форм захворювання.